jaka najlepsza odżywka do włosów

Łysienie androgenowe może dotknąć zarówno mężczyzn jak i kobiety. Przyczyną łysienia jest wrażliwość mieszków włosowych na męskie hormony, a dokładniej DHT – produkt przemiany męskich hormonów.  

W wyniku negatywnego działania DHT na mieszki włosowe, stopniowo doprowadzają do ich zaniku. Włosy stają się coraz cieńsze, aż w końcu przestają rosnąć, chodź wciąż pod skórą głowy pozostają uśpione.  

Objawem towarzyszącym często łysieniu androgenowemu jest przetłuszczająca się skóra głowy. Przy łysieniu androgenowym można zauważyć włosy oblepione na końcu łojem, które bardzo często brane są za cebulki włosowe. Do przyczyn łysienia androgenowego zalicza się także zbyt duże napięcie skóry głowy.  

Jak leczyć łysienie androgenowe? 

Lekiem stosowanym miejscowo jest minoxidyl w stężeniu 2 i 5%. U kobiet najczęściej stosuje się stężenie 2% rozpuszczone w mniejszym stężeniu alkoholu.

Alternatywne sposoby leczenia 

Minoxidil oraz finasteryd mają skutki uboczne. Alkohol zawarty w lekach zawierających minoxidyl może podrażniać skórę głowy u kobiet, a glikol zatykać pory. Dodatkowo z mojego doświadczenia, alkohol wysusza włosy, a te mogą się łamać, a poza tym, glikol bardzo tłuści włosy i skórę głowy, przez co włosy wyglądają już z samego rana po użyciu minoxidilu na nieświeże. Na szczęście są też alternatywy dla minoxidilu, które odkryłam w wyniku wieloletnich poszukiwań. Oto one: 

  • zielona herbata – naturalne działanie antyandrogenowe, obniża poziom DHT
  • wyciąg z kory śliwy afrykańskiej – zmniejsza poziom DHT 
  • Palma sabałowa. Przyjmuje się, że wyciąg z owoców tej rośliny zmniejsza aktywność 5-α-reduktazy – enzymu przekształcającego męski hormon w DHT
  • Wyciąg z koniczyny czerwonej – blokuje DHT 
  • Olej z pestek dyni – blokuje DHT 
  • Olejek z mięty i rozmarynu – pobudzają krążenie skóry głowy. Mieszki są lepiej ukrwione, dostają więcej tlenu i składników odżywczych, przez to szybciej rosną, a włosy są grubsze. 

Co ja stosuję by powstrzymać łysienie androgenowe? 

Podatność na łysienie androgenowe najczęściej rozpoznać można po występowaniu łysienia w rodzinie: jeśli Twoje rodzeństwo lub rodzice mają problem z łysieniem, najprawdopodobniej pojawi się u Ciebie wrażliwość mieszków włosowych na DHT.  

Ja powstrzymałam łysienie na kilka sposobów:  

  • Piję wywary z suszonego ziela koniczyny czerwonej. Suszony susz można kupić na allegro. 
  • Używam olejek Rejuveniqe na skórę głowy przynajmniej raz w tygodniu na 3 godziny przed myciem, by zmniejszyć naprężenia skóry i zmiękczyć skórę, tak by włoski, które już od dawna nie rosną, mogły przebić się przez skórę. 
  • Używam szamponu, odżywki i kuracji zawierającej Capixyl. To amerykańska firma o nazwie Monat, której zostałam także dystrybutorką i jak dotychczas mają oni najlepsze produkty do włosów zapobiegające łysieniu i przywracające dawną gęstość.  


Anna Mart

Od okresu dorastania zaczęłam mieć problemy z wypadającymi włosami. Używałam wszystkiego co się dało, by moje włosy odrosły i były w takim stanie i o takiej gęstości, jak gdy byłam nastolatką. Większość rzeczy zawiodła, a te które zadziałały, działały albo krótko, albo dawały efekty uboczne. Jednocześnie pamiętałam, że jeszcze w latach ‘80 ludzie mieli bardzo gęste, bujne włosy. Można to z powodzeniem dostrzec na wielu teledyskach z tamtych lat. Dzisiaj jednak ludzie mają bardzo cienkie, przerzedzone włosy, a problem wypadających włosów u kobiet i mężczyzn również stał się prawdziwą plagą. Odkryłam, że odpowiedzialność za to ponoszą w głównej mierze toksyny, które kumulują się w naszych mieszkach włosowych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *