wypadanie włosów po covid

Przeszłaś zakażenie covid i zauważyłaś, że wypadają Ci włosy? Pozwól, że wytłumaczę Ci, co może być tego przyczyną. 

Według badań naukowych, okazało się, że wirus atakuje białka o nazwie ACE2, które znajdują się w płucach, jelicie cienkim na enterocytach oraz w nosie.  

Czym są enterocyty? 

Enterocyty to komórki jelita cienkiego, które budują błonę śluzową razem z komórkami kubkowymi oraz komórkami endokrynowymi.  

W wyniku uszkodzenia enterocytów może dochodzić do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, a przez to zmniejsza się zdolność jelita do wchłaniania składników odżywczych do organizmu. Włosy nie są niezbędne do przeżycia, więc w wyniku niedostatecznej ilości witamin i minerałów, dostają ich zdecydowanie mniej niż dotychczas. Niezbędne witaminy są transportowane do tych komórek, które są kluczowe do przeżycia w pierwszej kolejności. W efekcie włosy stają się osłabione, a w końcu zaczynają wypadać.  

Jak długo może to potrwać? 

Nie znalazłam badań naukowych, które by o tym mówiły. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że u niektórych osób po przebytej chorobie, węch wracał nawet pół roku, możliwe jest, że także uszkodzenia jelita są długotrwałe, a błona śluzowa może regenerować się miesiącami.  Taki stan rzeczy może trwać tak długo, aż błona śluzowa jelita się zregeneruje.  

Co możesz zrobić by powstrzymać wypadanie włosów? 

  1. Zbadaj krew na zawartość witaminy: A, E, biotyny oraz cynku, selenu i miedzi. Jeśli Twoja błona śluzowa jelit jest uszkodzona, najprawdopodobniej wykaże niedobór tych witamin i mikroelementów we krwi. To są elementarne witaminy i minerały potrzebne do budowy skóry i włosów. 
  1. Suplementuj wyżej wymienione witaminy i minerały, najlepiej po przebadaniu na ich poziom we krwi (jeśli badanie wykaże niedobory we krwi).  
  1. Zmień szampon i odżywkę na takie produkty, które witaminy i mikroelementów dostarczą bezpośrednio do skóry głowy. Spytaj się mnie, jaki polecam do Twojej skóry głowy. 

Co możesz zrobić by zregenerować jelito cienkie? 

Tutaj także przydałoby się badanie dotyczące stanu jelita, które możesz wykonać w laboratorium. Warto także spotkać się z dietetykiem wraz z wynikiem takiego badania i dostosować się do jego zaleceń odnośnie diety, która pozwoli zregenerować jelito cienkie.  

Zasubskrubuj mój fanpage na facebooku. Znajdziesz tam więcej informacji, jak przebyte zakażenie wirusem może wpływać na stan włosów i jak odzyskać utracone włosy po przebytej chorobie.

Chciałam także zwrócić Twoją uwagę, że z mojej obserwacji przebyta choroba covid nie jest jedynym powodem wypadania włosów. Najczęściej jest kilka równocześnie występujących czynników, które się sumują, co w efekcie daje intensywną utratę włosów. Na przykład u mnie na intensywne wypadanie włosów złożyły się: zła jakość wody, przebyty covid i wrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Warto zastanowić się, jakie jeszcze czynniki mogły mieć wpływ na osłabienie Twoich włosów i postarać się je wszystkie wyeliminować lub zminimalizować.  


Anna Mart

Od okresu dorastania zaczęłam mieć problemy z wypadającymi włosami. Używałam wszystkiego co się dało, by moje włosy odrosły i były w takim stanie i o takiej gęstości, jak gdy byłam nastolatką. Większość rzeczy zawiodła, a te które zadziałały, działały albo krótko, albo dawały efekty uboczne. Jednocześnie pamiętałam, że jeszcze w latach ‘80 ludzie mieli bardzo gęste, bujne włosy. Można to z powodzeniem dostrzec na wielu teledyskach z tamtych lat. Dzisiaj jednak ludzie mają bardzo cienkie, przerzedzone włosy, a problem wypadających włosów u kobiet i mężczyzn również stał się prawdziwą plagą. Odkryłam, że odpowiedzialność za to ponoszą w głównej mierze toksyny, które kumulują się w naszych mieszkach włosowych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *