Włosy to atrybut kobiecego piękna, ich utrata stanowi dla nas duży problem. Przyjrzyjmy się, jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet i proponowane przez trychologów terapie. Powiem Ci też o przyczynie, która wystąpiła u mnie, a która niemal zawsze jest pomijana, choć może być jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów. 

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet należą: 

  • Przyczyny hormonalne 
  • Niedobór witamin i mikroelementów 
  • Przyczyny o podłożu psychologicznym (stres) 
  • Zatrucie organizmu (toksyny zawarte w środkach do pielęgnacji włosów) 

Przyczyny hormonalne 

Tutaj należy wymienić łysienie androgenowe, które występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Uważa się, że łysienie androgenowe wywoływać może męski hormon, a dokładniej dihidrotestosteron (DHT).

Do najczęstszych sposobów walki z łysieniem androgenowym, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn należy redukcja DHT oraz stymulacja mieszków włosowych do porostu. W leczeniu tego typu łysenia jednym z najczęstszych preparatów jest Minoxidil o zawartości od 2 do 5%. Minoxidil zwiększa ukrwienie skóry głowy, a poprzez większe ukrwienie, pobudza tym samym mieszki włosowe do wzrostu.  

Niedobór witamin i mikroelementów 

Niedobór witamin i mikroelementów może się pojawić, przy nieodpowiedniej lub ubogiej diecie. By sprawdzić niedobory witamin i minerałów należy udać się do laboratorium w celu pobrania krwi do badania. Koszt kompleksowego badania może wynieść nawet 700 zł. Jeśli to jest zbyt wysoki koszt, na początek należałoby zbadać witaminę B7 (biotyna) i cynk. Koszt takiego badania może wynieść w granicach 80 zł. Kompleksowe badanie na wszystkie czynniki mogące mieć wpływ na stan skóry i włosy kosztować może powyżej 400 zł.

Przyczyny o podłożu psychologicznym (stres) łysienie psychogenne 

Sam stres nie prowadzi do wypadania włosów. Odpowiedzialne za to są substancje, które wydziela organizm w odpowiedzi na zwiększony stres.  

Osłabić włosy mogą wydzielane przez nadnercza: glikokorsteroidy, katecholaminy czy kortykotropina i kortykoliberyna. Przeżywanie stresu może wpływać na zbyt wcześne wejście włosów w fazę spoczynku. 

Zatrucie organizmu toksycznymi składnikami szamponów i preparatów do włosów 

Ignorowałam sygnały jakie przez lata wysyłała mi moja skóra, która niemal na wszystkie szampony reagowała swędzeniem, uczuleniem, czasami wręcz robiły mi się strupy na głowie. Jednocześnie zwróciłam uwagę, że ludzie jeszcze w latach ’80 mieli gęste włosy i bujne fryzury, a problem łysienia u kobiet występował zdecydowanie rzadziej niż obecnie. Zatem co się zmieniło na przestrzeni kilkudziesięciu lat? 

Doszła masa toksyn, które wchłaniamy przez skórę, w tym skórę głowy, które wdychamy, które spożywamy.  

Skóra głowy, gdy jest poddawana szkodliwym, często toksycznym dla naszego organizmu składnikom szamponów, odżywek czy innych preparatów do włosów, grubieje, tak jak grubieje skóra po poparzeniu, a w efekcie mieszki włosowe mają coraz większy problem z przebiciem się przez zgrubiałą skórę głowy. Stopniowo włosy zaczynają wypadać, a my nie zdajemy sobie sprawy, że główną przyczynę za ten stan rzeczy mogą ponosić toksyczne składniki szamponów. 

silikony oblepiają włosy

Na zdjęciu powyżej widać włosy oblepione silikonami. Silikony sprawiają, że włosy wyglądają na zdrowe, ponieważ uzyskują sztuczny połysk. Wszystko jednak do czasu, aż skóra zacznie się bronić przed toksynami, a mieszki włosowe zaczną mieć problem z przebiciem się przez skórę głowy oblepioną silikonami. Gdy włosy zaczną się przerzedzać, zaczniesz szukać przyczyny wypadania włosów. Mi to zajęło kilkanaście lat, aż zrozumiałam, że za główną przyczynę wypadania włosów u mnie odpowiedzialne są właśnie toksyczne związki szamponów (ale także toksyny z powietrze, jedzenia i wody). Zaczęłam poszukiwania szamponów o łagodnym składzie, często przeznaczonych dla dzieci. Te też mnie po czasie uczulały. W końcu po wielu miesiącach poszukiwań trafiłam na produkty firmy Monat, wegańskie, nie zawierające toksycznych związków produkty do pielęgnacji włosów. Na zdjęciach widziałam niesamowite metamorfozy. I chodź wciąż byłam sceptyczna, wiedziałam, a może raczej czułam pod skórą, że problem z wypadaniem włosów u mnie był spowodowany toksynami, a Monat miał być odpowiedzią na moje problemy. Zobacz więcej metamorfoz tutaj


Anna Mart

Od okresu dorastania zaczęłam mieć problemy z wypadającymi włosami. Używałam wszystkiego co się dało, by moje włosy odrosły i były w takim stanie i o takiej gęstości, jak gdy byłam nastolatką. Większość rzeczy zawiodła, a te które zadziałały, działały albo krótko, albo dawały efekty uboczne. Jednocześnie pamiętałam, że jeszcze w latach ‘80 ludzie mieli bardzo gęste, bujne włosy. Można to z powodzeniem dostrzec na wielu teledyskach z tamtych lat. Dzisiaj jednak ludzie mają bardzo cienkie, przerzedzone włosy, a problem wypadających włosów u kobiet i mężczyzn również stał się prawdziwą plagą. Odkryłam, że odpowiedzialność za to ponoszą w głównej mierze toksyny, które kumulują się w naszych mieszkach włosowych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *