By nawilżyć włosy najpierw musisz być świadoma, co sprawia, że włosy tracą wilgoć. A tracić wilgoć mogą z różnych powodów. Oto co może wysuszać włosy:

  • Gdy stosujesz agresywne szampony zawierające SLS-y 
  • Gdy stosujesz alkohole takie jak etanol, alkohol denat. na skórę głowy i włosy 
  • Gdy suszysz włosy i prostujesz w wysokich temperaturach 
  • Gdy używasz środków chemicznych do farbowania, a w szczególności do rozjaśniania włosów 
  • Gdy stosujesz szampony i odżywki zawierające silikony, które oblepiają włosy silikonem, nie pozwalając na ich nawilżenie, ani odżywienie 
  • Dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe 
  • Niedobór witaminy A i cynku 

Agresywne szampony zawierające SLS-y 

Szampony, które w swoim składzie zawierają SLS-y (Sodium Lauryth Sulfate) najczęściej usuwają całą ochronną barierę lipidową ze skóry głowy, ale także naturalne olejki z włosów, co prowadzi do tego, że włosy łatwo tracą wilgoć. Zobacz, jakie szampony ja polecam Ci bez SLS-ów. 

Alkohole, które wysuszają 

Wiele najróżniejszych wcierek do włosów, w tym takie leki, jak minoxydil, mogą zawierać wysokie stężenie etanolu, co może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, a w efekcie wysuszenia także samych włosów. Z czasem skóra głowy może zacząć produkować nadmiar sebum, co prowadzić może do przetłuszczania się włosów u nasady, ale po długości włosy wciąż będą wysuszone. Dodatkowo, włosy przesuszone u nasady, mogą się łamać. 

Włosy poddawane wysokim temperaturom 

Oczywiście włosy poddawane wysokim temperaturom mogą tracić wilgoć, która zwyczajnie odparowuje z włosów, a wraz z wilgocią naturalne olejki. Włosy pozbawione wilgoci i naturalnych olejków stają się suche, kruche i łamliwe. Gdy traktujesz swoje włosy wysokimi temperaturami, warto zadbać o odpowiednią osłonę włosów, ale także stosownie je nawilżać i natłuszczać olejkami pochodzenia naturalnego.  

Środki chemiczne do farbowania i rozjaśniania 

W szczególności włosy rozjaśniane są traktowane bardzo agresywnymi środkami chemicznymi. Włosy po rozjaśnianiu staja się bardzo porowate. Porowata struktura rozjaśnianych włosów sprawia, że ​​są one podatne na łamanie i rozdwajanie, a także łatwo się przesuszają, są łamliwe i matowe, trudno się rozczesują, łatwo się puszą i plączą.  

Silikony w szamponach i odżywkach 

Silikony, chodź niektórym z nas mogą się wydawać pożyteczne i nieszkodliwe dla naszych włosów, w rzeczywistości są bardzo szkodliwe dla kondycji włosów w długotrwałym okresie. Szczególnie szkodliwe dla naszych włosów są te silikony trudno zmywalne, oraz wydzielające związki lotne, które kumulują sie w skórze głowy, a toksyny gromadzące się w mieszkach włosowych, osłabiają znacznie włosy.

Gdyby silikony naprawdę były pożyteczne dla naszych włosów, już dawno stosowałybyśmy maseczki, gdzie głównym składnikiem byłby silikon. Ale chyba żadna z nas nie wyobraża sobie wyciskanego na włosy silikonu z tubki?! Silikony często oblepiają włosy i skórę głowy i nie pozwalają odżywić ani nawilżyć włosy. Dają złudzenie zdrowych włosów, ponieważ zapewniają połysk, jednak pod warstwą silikonu, włos jest coraz słabszy. Z czasem włosy nieodżywione mogą zacząć masowo wypadać, a twoje zniszczone włosy nawet gruba warstwa silikonu nie będzie w stanie ukryć.  

Dieta uboga w kwasy Omega 3  

Kwasy tłuszczowe omega 3 utrzymują włosy nawilżone i odgrywają ważną rolę w zapobieganiu łamliwości włosów. Główne źródło kwasów nienasyconych omega 3 to: halibut, śledź, tuńczyk, łosoś, makrela, nasiona lnu i olej lniany i orzechy włoskie. 

Niedobór witaminy A i cynku 

Niedobór witaminy A i cynku w organizmie prowadzi do tego, że włosy stają się suche i łamliwe. Kawa może wpływać negatywnie na stan włosów, ponieważ utrudnia wchłanianie witaminy A. Już dawno temu zauważyłam, że moje włosy stawały się zdrowsze, gdy odstawiałam kawę. Jednym ze źródłem witaminy a jest tran. Oczywiście odradzam Ci suplementację witaminy A chemicznymi substytutami tej witaminy. Jaki pożytek jest z tego, że z jednej strony uzupełniasz niedobory witaminy, ale tym samym zatruwasz swój organizm? Jeśli chcesz suplementować proponuję Ci zestaw witamin dr. Ratha.  

Zobacz więcej metamorfoz tutaj, napisz do mnie na czacie jeśli masz pytania dotyczące problemów z włosami lub wyślij do mnie wiadomość tutaj. Polub także nasz fanpage, by być na bieżąco. 


Anna Mart

Od okresu dorastania zaczęłam mieć problemy z wypadającymi włosami. Używałam wszystkiego co się dało, by moje włosy odrosły i były w takim stanie i o takiej gęstości, jak gdy byłam nastolatką. Większość rzeczy zawiodła, a te które zadziałały, działały albo krótko, albo dawały efekty uboczne. Jednocześnie pamiętałam, że jeszcze w latach ‘80 ludzie mieli bardzo gęste, bujne włosy. Można to z powodzeniem dostrzec na wielu teledyskach z tamtych lat. Dzisiaj jednak ludzie mają bardzo cienkie, przerzedzone włosy, a problem wypadających włosów u kobiet i mężczyzn również stał się prawdziwą plagą. Odkryłam, że odpowiedzialność za to ponoszą w głównej mierze toksyny, które kumulują się w naszych mieszkach włosowych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *