Jaki szampon do włosów suchych?

By dobrać odpowiedni szampon do włosów przesuszających się, musisz zrozumieć dlaczego na ogół włosy się przesuszają. Włosy na ogół przesuszają się, gdy tracą naturalną wilgoć i zewnętrzną warstwę natłuszczenia, która utrzymuje wilgoć we wnętrzu włosa.  

Wiele dróg do przesuszenia  

Wiele dróg prowadzi do przesuszenia włosów, jak np. suche powietrze zimową porą czy ogrzewanie centralne. Jednak najwięcej problemów (które prowadzą do znacznego przesuszenia włosów) sprawiają agresywne szampony zawierające SLS-y i odżywki z silikonami (pamiętaj, że nie każdy rodzaj silikonów jest szkodliwy, o tym jednak napiszę odrębny artykuł).  

Agresywne SLS-y i pochodne 

Agresywny SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) – pokrewna SLS, znaczniełagodniejsza w działaniu. Są to środki w dużym stężeniu żrące, a w mniejszym silnie myjące,pianotwórcze, pochodne ropy naftowej. Środki te mogą usuwać barierę lipidową skóry głowy, co często prowadzi do przesuszenia włosów. Jednocześnie te silne środki pianotwórcze pozbawiają włosy naturalnych olejków, przez co włosy tracą wewnętrzną wilgoć i zewnętrzną barierę ochronną (olejki), które mają za zadanie utrzymać nawilżenie włosa na odpowiednim poziomie. W taki sposób włosy tracą całą wilgoć i ochronę przed wysuszeniem.  

Odżywki i szampony zawierające silikony 

Kolejny wynalazek, który miał zastąpić naturalne olejki, to silikony. Tak, te same silikony, które używa się do izolacji łazienek przed przeciekaniem wody, producenci wpadli na genialny pomysł, że można ich użyć do włosów! 

Co dają silikony i co zastępują? 

Silikony oblepiając włosy, uzupełniają jego porowatą strukturę, przez co włosy wydają się gładkie, mają połysk. Włosy wydają się zdrowe, jednak tak naprawdę jest to droga prowadząca do martwych włosów pozbawionych naturalnego blasku. Silikony mogą uczulać, zatykać mieszki włosowe, co z czasem może prowadzić do wypadania włosów, czy w końcu do łysienia.  

czy silikony są dobre dla włosów

Na zdjęciu powyżej silikony oblepiają włosy i skórę głowy uniemożliwiając składnikom odżywczym przedostanie się do wnętrza włosa. 

Jaki szampon do włosów suchych lub przesuszających się? 

Na ogół nie wystarczy sam szampon, ale zespół z dobrą, pozbawioną silikonów i innych toksycznych składników odżywką, która odpowiednio nawilży i natłuści włos dzięki zawartości naturalnych wyciągów z olejków.  

Szampon z odżywką, którą Ci polecam 

Po wielu latach poszukiwań trafiłam na firmę, która oferuje naturalne produkty pozbawione toksycznych składników, które potrafią znacznie nawilżyć i odżywić przesuszone włosy, nadając im pięknego, zdrowego wyglądu. Pamiętaj jednak, że szampony z tej firmy otwierają łuskę włosa, dlatego potrzebują dedykowanych odżywek i masek, by po myciu, gdy łuska jest otwarta i gotowa do wchłaniania składników odżywczych z odżywki, zamknęła ją na nowo.  Dzieje się tak, ponieważ szampony mają bardziej zasadowe ph, co pozwala otworzyć łuskę, a odżywki po myciu mają niższe ph, bardziej kwaśne, co pozwala zamknąć łuskę, gdy odpowiednie składniki wniknęły z szamponu do kory włosa.

Papierek lakmusowy wykazuje, że szampon Black ma wyższe ph niż odżywka Smoothing.

Na początek, do włosów suchych polecam Ci wypróbować: 

  • Szampon Nawilżający Renew. Opinie skład i sposób użycia tutaj
  • Odżywka Smoothing o Głębokim Działaniu. Opinie, skład sposób użycia tutaj

Po więcej porad napisz do mnie tutaj, lub skorzystaj z rozmowy na czacie. Jeśli nie jestem dostępna w danej chwili, zostaw wiadomość, a odpiszę do Ciebie najszybciej, jak to będzie możliwe. Polub także nasz fanpage, by być na bieżąco z najważniejszymi informacjami. 


Anna Mart

Od okresu dorastania zaczęłam mieć problemy z wypadającymi włosami. Używałam wszystkiego co się dało, by moje włosy odrosły i były w takim stanie i o takiej gęstości, jak gdy byłam nastolatką. Większość rzeczy zawiodła, a te które zadziałały, działały albo krótko, albo dawały efekty uboczne. Jednocześnie pamiętałam, że jeszcze w latach ‘80 ludzie mieli bardzo gęste, bujne włosy. Można to z powodzeniem dostrzec na wielu teledyskach z tamtych lat. Dzisiaj jednak ludzie mają bardzo cienkie, przerzedzone włosy, a problem wypadających włosów u kobiet i mężczyzn również stał się prawdziwą plagą. Odkryłam, że odpowiedzialność za to ponoszą w głównej mierze toksyny, które kumulują się w naszych mieszkach włosowych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *