olejowanie włosów

Nie każdy rodzaj włosów nadaje się do olejowania. Nie każde włosy potrzebują olejów.  Zanim powiem Ci jakie oleje są najlepsze do włosów i skóry głowy, powiem Ci w jakich przypadkach kategorycznie nie należy olejować włosów. 

Jakich włosów nie należy olejować? 

Ogólnie rzecz biorąc nie należy olejować włosy wysokoporowate. Przy włosach wysokoporowatych oleje zwyczajnie nie spełniają swojej funkcji – ochronnej, utrzymującej nawilżenie włosów i dającej połysk. Włosy wysokoporowate i średnioporowate w pierwszej kolejności potrzebują aminokwasów i protein. Aminokwasy wnikają głęboko w strukturę włosa i pozwalają uszczelnić łuskę włosa, a białka mają podobną funkcję tylko działają bardziej na zewnątrz włosa. Nawet jeśli masz włosy wysokoporowate, które źle reagują na białka, z pewnością dobrze zareagują na aminokwasy.  

Czym są aminokwasy i proteiny? 

Proteiny to białka, a aminokwasy to mniejsze cząsteczki z których składają się same białka. Nasz organizm potrzebuje aminokwasów by tworzyć białka. Z białek składają się min. skóra i włosy. Włos w 80% składa się z keratyny – białka – do którego produkcji potrzeba aminokwasów. 

Dodatkowe aminokwasy polecane są zwłaszcza przy dużej ilości stresu, ponieważ wtedy organizm zmniejsza ich produkcję, a włosy stają się osłabione, zaczynają wypadać. 

Jednym z kluczowych aminokwasów jest arginina, która oddziałuje nie tylko na mieszki włosowe, włosy, ale także na samą skórę. Oczyszcza ją z toksycznych substancji, rozgrzewa skórę powodując lepsze ukrwienie głowy, odżywia mieszki włosowe i zwiększa syntezę tlenku azotu (włosy składają się ze związków azotu i siarki) i pobudza cebulki włosowe do wzrostu. 

Co złego może się stać, gdy będziesz olejować włosy wysokoporowate? 

Zanim dowiedziałam się, jak ważną rolę przy włosach wysokoporowatych stanowią aminokwasy i proteiny, namolnie z zawzięciem maniaczki nakładałam oleje na włosy, które właściwie nic nie dawały moim włosom, a tylko miałam duży problem z ich umyciem, często nawet po dwukrotnym myciu szamponami z SLSami włosy wciąż pozostawały tłuste. Jednak najwięcej krzywdy włosom zrobiłam, gdy nałożyłam oleje z pestek dyni i winogron na całą noc, a gdy umyłam włosy rano, okazało się, że włosy są znacznie cieńsze. Dlaczego? A no dlatego, że znajdujące się w olejach kwasy rozpuszczają włosy, czyniąc je cieńszymi. Szczególnie to jest istotne, gdy masz włosy wysokoporowate, a olej wnika głęboko we włosy, pomiędzy łuski.  

Oleje zawierające ceramidy na włosy 

Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry, stanowiący ważne spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka ludzkiego i włosów. Ceramidów potrzebują przede wszystkim włosy suche, łamliwe, sztywne, z rozdwojonymi końcówkami, farbowane (by chronić kolor i nadać połysku) i po trwałej ondulacji. Ceramidy bardzo dobrze działają na włosy nisko i średnioporowate, ponieważ stanowią ochronę włosów, odżywiają je i nadają połysk. Dodatkowo ceramidy zabezpieczają samą skórę głowy przed wysuszeniem i łupieżem.  

Jak pozyskiwane są ceramidy? 

Ceramidy pozyskiwane są w wyniku ekstrakcji materiału zwierzęcego, konkretnie mózgu i rdzenia kręgowego, oraz z soi. 

Wytwarza się także syntetyczne ceramidy, naśladujące dosyć wiernie naturalne. Ceramidy występują także w olejach. Odżywka zawierająca ceramidy i aminokwasy, w tym argininę to odżywka odbudowująca przed myciem oraz szampon Advanced Hydrating, który zawiera szereg aminokwasów.   

Oleje zawierające najwięcej ceramidów 

Pamiętaj, że jeśli Twoje włosy są nisko i średnioporowate potrzebują ceramidów, możesz stosować wtedy oleje na włosy. Jeśli masz włosy wysokoporowate, potrzebujesz w pierwszej kolejności aminokwasów i protein.  

Te oleje polecam Ci w pierwszej kolejności wypróbować do olejowania włosów nisko i średnio porowatych: 

  • olej słonecznikowy 
  • olej z nasion konopi 
  • olej z kiełków pszenicy 
  • olej szafranowy 
  • olej z pestek winogron 
  • olej z opuncji figowej 
  • olej z nasion bawełny 
  • olej kukurydziany 
  • olej z orzechów włoskich  
  • olej sojowy 

Oleje do olejowania skóry głowy 

Do olejowania skóry głowy oprócz olejów zawierających ceramidy, polecam Ci wypróbować olejek z pestek dyni oraz olejek rozmarynowy, który zwiększa ukrwienie skóry głowy, pobudzając włosy do wzrostu. Pamiętaj jednak, by używać wyłącznie certyfikowanych olejków. Inne tanie olejki, ze względu na ryzyko przechowywanie ich w naczyniach metalowych, mogą być zanieczyszczone metalami, co zamiast działać pozytywnie na włosy, doprowadzić może do skażenia skóry głowy i w konsekwencji wypadania włosów. Do olejowania skóry głowy polecam Ci olejek Rejuveniqe.  Zobacz też metamorfozy kobiet tutaj.


Anna Mart

Od okresu dorastania zaczęłam mieć problemy z wypadającymi włosami. Używałam wszystkiego co się dało, by moje włosy odrosły i były w takim stanie i o takiej gęstości, jak gdy byłam nastolatką. Większość rzeczy zawiodła, a te które zadziałały, działały albo krótko, albo dawały efekty uboczne. Jednocześnie pamiętałam, że jeszcze w latach ‘80 ludzie mieli bardzo gęste, bujne włosy. Można to z powodzeniem dostrzec na wielu teledyskach z tamtych lat. Dzisiaj jednak ludzie mają bardzo cienkie, przerzedzone włosy, a problem wypadających włosów u kobiet i mężczyzn również stał się prawdziwą plagą. Odkryłam, że odpowiedzialność za to ponoszą w głównej mierze toksyny, które kumulują się w naszych mieszkach włosowych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *