jakie witaminy i minerały na zdrowe włosy

 

Zastanawiasz się, jakie witaminy i minerały warto przyjmować na wzmocnienie włosów? Zanim na to odpowiem, proszę Cię o polubieniem mojej strony na facebooku, gdzie znajdziesz znacznie więcej przydatnych informacji dotyczących zdrowej pięlegnacji włosów. 

Tak warto! Jednak róbcie to z głową. Można zrobić sobie wiele krzywdy w okresie długoterminowym, gdy suplementujecie witaminy i minerały, które zawierają szkodliwe dla zdrowia i życia substancje.

Podam trzy przykłady:

  • dwutlenek tytanu,

który jest rakotwórczy i dodatkowo tworzy na jelitach biofilm, który utrudnia wchłanianie wszelkich witamin i minerałów z pożywienia, nie tylko z suplementów. Jaki to może dać efekt? A no taki, że możesz zauważyć, że Twój organizm coraz więcej potrzebuje tych suplementów, bo włosy stają się coraz słabsze (chodź przez pierwsze miesiace widziałaś pozytywne efekty), ponieważ coraz mniej wchłaniają jelita minerałów i witamin. Nie wiem, być może o to chodzi producentowi, by ten produkt uzależniał do zakupu coraz większych dawek?! Ktoś mi to wytłumaczy, dlaczego popularna marka witamin, która nazywa je “Mother Friendly” dodaje taką substancję do swoich żelków, wiedząc, że badania naukowe wykazały, że może utrudniać wchłanianie witamin i powodować raka? 

“Jego zbyt duże spożycie (Dwutlenek tytanu) może wywoływać choroby, takie jak choroby zapalne jelit i rak jelita grubego. Naukowcy z University of Sydney udowodnili, że spożywanie żywności, która zawiera duże ilości E171 wpływa nie na sam skład mikroflory jelitowej, a na jej aktywność. Pobudza on jej wzrost w postaci biofilmu.” 

  • Tlenki żelaza.

To kolejne substancje kolorujące, którymi bardzo często powleka się różnego rodzaju witaminy i suplementy, by nadać im odpowiedni kolor: pomarańcz, czerwień czy brąz.  

“Jeżeli nanożelazo dostanie się do organizmu, może uszkodzić komórki mózgu, zaburzyć funkcjonowanie i przyśpieszać procesy planowanej śmierci komórek oraz powodować stres oksydacyjny. Uważa się, że są przyczyną choroby Alzheimera i Parkinsona. Najczęściej stosowany jest tlenek żelaza (iron oxide).” 

 

Trzeci przykład to popularna na rynku polskim biotyna, która jest reklamowana jako lek. Co zawiera w składzie oprócz biotyny? Zawiera sole magnezowe kwasów tłuszczowych, które są wypełniaczem tejże biotyny. Czym są te sole magnezowe? Nie, to nie jest magnez, to nie ma nic wspólnego z przyjmowaniem magnezu. Sole magnezowe to są tłuszcze, które w jelitach mogą także tworzyć film, który utrudniać może wchłanianie nie tylko tejże biotyny, ale wszelkich witamin i minerałów z pożywienia. W efekcie, już po kilku miesiącach, włosy mogą wrócić do stanu wyjściowego, chodź na początku rzeczywiście biotyna dać może fajny efekt Twoim włosom.  

Swojego czasu przyjmowałam duże ilości Biotebalu, jednak to zawsze przestawało działać po kilku miesiącach. Wtedy zwiększałam dawki, nawet biorąc po dwie tabletki dziennie. Dopiero po czasie dowiedziałam się, jaki wpływ na jelito cienkie mają sole magnezowe kwasów tłuszczowych. Zrozumiałam, że za cofanie się wszelkich efektów płynących z biotyny może być odpowiedzialna właśnie sól magnezowa, która oblepiając jelito cienkie, utrudnia wchłanianie witamin i minerałów z pokarmów, nie mówiąc już o tym, że sama biotyna też przestaje być wchłaniana. 

Dobrze więc jakie witaminy polecam?  

Najlepiej naturalne, a jeśli syntetyczne, to sprawdzajcie bardzo dokładnie skład, bo prawdziwy efekt działania na Twoje włosy i zdrowie nie poznajesz po miesiącu czy dwóch stosowania danych suplementów, ale po latach.  

Stosujcie naturalne wyciągi np. sok do picia z pokrzywy, który zawiera naturalne witaminy i minerały wzmacniające włosy.  

EkaMedica Bio Pokrzywa Sok z ekstraktu z liści pokrzywy – 250 ml – cena, opinie, właściwości => Apteka-Melissa.pl (apteka-melissa.pl) 

Naturalną witaminę a+e, na przykład taką: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/natur-planet-naturalna-witamina-ae-30-ml,32887.html 

Sok ze skrzypu polnego: EKAMEDICA Skrzyp polny – 0,5 l => Apteka-Melissa.pl (apteka-melissa.pl) 

Naturalne zioła: 

Susz z koniczyny czerwonej. Można kupić na allegro. Co ciekawe, wyciąg z kwiatów czerwonej koniczyny zawiera Capixyl – jedna z najskuteczniejszych substancji na porost włosów.  

Uwaga: wyciągi ze skrzypu polnego i pokrzywy może powodować produkcję czerwonych krwinek. Nie powinny ich pić osoby, które mają problem z gęstością krwi.  

Jeśli chodzi o minerały, to ważne dla włosów są także: selen, miedź i cynk. Na przykład takie suplementy: https://planetazdrowia.com/dr-mercola-cynk-selen-miedz-mineraly-90-kaps-p-3277.html


Anna Mart

Od okresu dorastania zaczęłam mieć problemy z wypadającymi włosami. Używałam wszystkiego co się dało, by moje włosy odrosły i były w takim stanie i o takiej gęstości, jak gdy byłam nastolatką. Większość rzeczy zawiodła, a te które zadziałały, działały albo krótko, albo dawały efekty uboczne. Jednocześnie pamiętałam, że jeszcze w latach ‘80 ludzie mieli bardzo gęste, bujne włosy. Można to z powodzeniem dostrzec na wielu teledyskach z tamtych lat. Dzisiaj jednak ludzie mają bardzo cienkie, przerzedzone włosy, a problem wypadających włosów u kobiet i mężczyzn również stał się prawdziwą plagą. Odkryłam, że odpowiedzialność za to ponoszą w głównej mierze toksyny, które kumulują się w naszych mieszkach włosowych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *